olej-kukurydziany.jpgIlość plantacji kukurydzy na świecie nie bez powodu jest tak duża. Żółte kolby tej rośliny są nie tylko smaczne, ale mają w sobie wiele cennych składników odżywczych. Olej wytłaczany z kiełków kukurydzy świetnie sprawdza się w kuchni i… na włosach!

Kukurydza znana jest już od kilku tysięcy lat p.n.e. Najwięcej uprawia się jej w Meksyku. Kojarzymy ją przede wszystkim z kuchni, w której króluje zdrowy olej kukurydziany. Ten produkt można wykorzystać też w zupełnie inny sposób. Świetnie nadaje się np. do pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Czy warto włączyć go do codziennych zabiegów na włosy?

Olej kukurydziany – źródło dobrych kwasów

Największa zaleta oleju z kiełków kukurydzy to jego zawartość. Wytłacza się go w procesie tłoczenia na zimno kukurydzianych kiełków. Oddziela się je podczas przemiału ziaren. Olej z tej części rośliny posiada właściwą równowagę kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ma również najwięcej wartościowych substancji odżywczych.

O jakich substancjach mowa? Olej kukurydziany do włosów nadaje się przede wszystkim ze względu na dużą zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych. Znajdziemy w nim m.in. kwas olejowy (od 20% do 30% objętości) oraz kwas linolowy (od 45% nawet do 70%). W nieco mniejszym stężeniu olej z kiełków kukurydzy ma również kwas palmitynowy. Wszystkie te składniki świetnie współgrają z włosami wysokoporowatymi lub zmierzającymi ku wysokiej porowatości, bo zapewniają odżywienie, regenerację i odbudowę.

Olej kukurydziany oprócz sporej ilości kwasów tłuszczowych ma również cenne witaminy. Najwięcej znajdziemy w nim witaminy E oraz K, dzięki którym jego właściwości odżywcze są jeszcze silniejsze, mimo łagodnego dla skóry i włosów działania.

Olej kukurydziany na włosy

Pielęgnacja włosów olejem kukurydzianym to świetne rozwiązanie, zwłaszcza że od tego oleju można oczekiwać wiele. Jest jednym z lepszych olejów do włosów wysokoporowatych, czyli wymagających regeneracji i silnego odżywienia. Co daje włosom?

Naturalny olejek z kiełków kukurydzy na włosach sprawdza się pod wieloma względami. Nadaje się do olejowania włosów, nawet w przypadku łuszczycy lub podrażnień skóry głowy. Olej kukurydzany stosowany regularnie wygładza włosy, dodaje blasku i sprawia, że rozczesywanie nie jest trudne. Warto wspomnieć też, że wmasowany w skalp olej kukurydziany przyspiesza porost włosów, wzmacnia ich cebulki i zapobiega przedwczesnemu lub nadmiernemu wypadaniu.

Równowaga kwasowa tego oleju to klucz do skutecznego kontrolowaniu stanu skóry głowy. Olej z kiełków kukurydzy zapobiega powstawaniu stanów zapalnych, łagodzi podrażnienia, dba o prawidłowe nawilżenie skóry głowy i eliminuje problem łuszczenia się.