Olej kukurydziany jest wyjątkowym olejkiem. Jako jeden z nielicznych zawiera tak i wysoki procent kwasów tłuszczowych z grupy omega – 6 i omega – 3. Obfituje w fitosterole, które przyczyniają się do prawidłowej syntezy kolagenu w komórkach i łagodzą wszelkie podrażnienia skóry głowy. Witamina E wchodząca w skład olejku kukurydzianego zapobiega wypadaniu włosów i dba o to, by zachowały młodość, blask i sprężystość. Jest niezastąpiony jako kuracja włosów po lecie, kiedy to pukle są narażone na silne działanie słońca wysuszającego nie tylko włosy, ale również skórę głowy.
Olej kukurydziany nie nadaje się jednak do wszystkich rodzajów włosów.
Ze względu na wysokie stężenie NNKT (nienasyconych kwasów tłuszczowych) z grupy Onega – 3 i omega – 6 (głównie linolowego i olejowego) należy on do olejków niewnikających. Oznacza to, że w głównej mierze zbudowany jest z dużych cząsteczek, które niestety nie wnikną we włosy o niskiej porowatości. Włosy niskoporowate mają bardzo ściśle przylegające do siebie łuski na całej powierzchni, w związku z tym olej kukurydziany chcąc wniknąć w głąb takich włosów, napotka blokadę. W efekcie tylko je niepotrzebnie obciąży.
Olej kukurydziany pokochają natomiast włosy o wysokiej porowatości. Takie włosy mają bardzo rozchylone łuski, wobec czego ich powierzchnia stanowi idealne miejsce do „zagnieżdżania się” dużych cząstek oleju z kukurydzy.
Włosy wysokoporowate są najczęściej silnie zniszczonymi, rachitycznymi i suchymi włosami z tendencją do rozdwojonych końcówek i wzmożoną łamliwością. Są matowe i mało elastyczne, nieco szorstkie w dotyku i brak im nawilżenia.
Oprócz dogłębnej regeneracji potrzebują dodatkowo ochrony, dzięki której nie będą tak narażone na następne zniszczenia.
Olej kukurydziany zadziała na wysokoporowatych włosach w dwojaki sposób, taki, którego najbardziej potrzebują:
1. Wniknie do wnętrza włosów, zapewniając im regenerację i nawilżenie od środka. Wzmocni cebulki włosów, aby zapobiec ich utracie. Jednocześnie olej kukurydziany zadba o skórę głowy, oczyszczając ją z toksyn, zapobiegając namnażaniu bakterii i zwalczając łupież.
2. Stworzy ochronną warstwę na powierzchni włosów, aby zabezpieczyć je przed kolejnymi uszkodzeniami. Włosy zyskają ochronę zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi (gorący nawiew suszarki, mocne tarcie w ręcznik, naciąganie gumką, szarpanie podczas czesania), jak i uszkodzeniami spowodowanymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (mróz, wiatr, ostre słońce).